PHENOMENAL US – CHALLENGE 35

WIDZIALNE FENOMENALNE/ VISIBLE PHENOMENAL US.

Prawa kobiet ciągle wydają się być otwartą kartą, mimo, że według prawa te prawa uzyskałyśmy już dziesięciolecia temu. Mamy XXI wiek, a wiele spraw ciągle nie jest uregulowanych – równe płace, sprawy socjalne, opieka zdrowotna, czy dostęp do antykoncepcji – to tylko przykłady ciągle niezałatwionych problemów.

Spoglądając na to wszystko z pozycji kobiety starszej, problemów wcale nie ubywa – pojawią się bowiem nowe, jak na przykład wykluczenie ze względu na wiek.

Dzisiaj jest ważny dzień dla naszej grupy PHENOMENAL US – wyzwanie nie dotyczy bowiem mody, ale ‚niewidzialności’ kobiet. Każda z nas przytoczy zapewne inne przykłady pomijania nas, ja osobiście nie doznałam takiej dyskryminacji w życiu zawodowym, nie chciałabym więc tutaj pisać o sprawach, które mnie nie spotkały, ale chciałabym się skupić na kwestii blogowania przez kobiety dojrzałe. W  tym kontekście problem wykluczenia jest według mnie bardzo zauważalny.

Blogi prowadzone przez kobiety dojrzałe, to nie jest już wyjątek, to bardzo pokaźna grupa, która teoretycznie mogłaby mieć duży wpływ na postrzeganie mody na przykład, bo to tym właśnie zajmują się członkinie Phenomenal Us. Nawet, jeżeli  czasami z kimś jest przeprowadzony wywiad, to nie przekłada się to na jakiekolwiek dłuższe zainteresowanie. Moda, czy kosmetyki dla kobiet starszych nadal prezentowane są przez nastolatki. Firmy odzieżowe nie inwestują w polskie blogerki w Polsce. Wiele blogerek to artystki autentycznie znające się na modzie, potrafiące bezbłędnie ocenić nowe trendy, umiejące dokonać metamorfoz, poradzić jakich zmian dokonać, aby wyglądać młodziej, czy po prostu ciekawiej.

Niestety realia są takie, że nikomu się nie chce nawet sprawdzić co się dzieje w polskiej blogosferze osób dojrzałych i chociaż nie lubię tego robić, to muszę z ubolewaniem zadać proste pytanie – dlaczego wielkie firmy odzieżowe zupełnie pomijają polskie blogerki w Polsce, chociaż inwestują w starsze modelki w Hiszpanii, Włoszech, Francji czy Anglii? Dlaczego więc u nas nie jesteśmy postrzegane jako potencjał w kreowaniu wizerunku, jako środek do promowania tych firm, jako bodziec do zmian? A zmiany są konieczne, świat pędzi, jak nigdy dotąd w całej historii ludzkości,  a wraz z nim, a może przede wszystkim zmieniają się potrzeby ludzi  starszych, bo ta część populacji rośnie najszybciej. Dlaczego więc zainteresowanie jedną z najbardziej wpływowych grup społecznych jest chwilowe, nic nie wnoszące i bardzo hermetyczne? Dlaczego polskie blogerki zajmujące się modą nie są w żaden sposób wspomagane, a to przecież my bardzo konsekwentnie budujemy grono obserwatorów, przez których jesteśmy postrzegane jako prekursorki, mentorki lub kreatorki stylu?

Dzisiaj po raz pierwszy na blogu występuję symbolicznie z wszystkimi moimi Modelkami, bo mam nadzieję, że mimo wszystko RAZEM uda nam się, polskim blogerkom dokonać zmian.

ENGLISH VERSION

Women’s rights still seem to be an unfinished problem, although according to the law, we gained these rights decades ago. It’s the twenty-first century, and many issues are still not regulated – equal pay, social problems, health care, or access to birth control – these are just examples of still unresolved problems.

Looking at all this from the position of an older woman, the problems are not at all diminishing – on contrary, new ones appear such as ageizm for example.

Today is an important day for our group PHENOMENAL US – the challenge does not concern fashion, but ‚invisibility’of women. Each of us will probably concentrate on different issues today, I personally haven’t experienced any form of discrimination at work, so I do not want to talk about things I’m not familiar with, but I would like to focus on the issue of blogging by mature women. In this context, the problem of exclusion is very noticeable.

Blogs run by older women are no longer an exception. We form a very substantial group which theoretically could have a big impact on the perception of fashion, for example, because this is what  Phenomenal Us is all about. Unfortunately, the realities are quite different. Even if, for example, sometimes someone is interviewed, it is never a long term interest. Fashion, and cosmetics for older women are still presented by teenagers. Fashion companies do not invest in Polish bloggers in Poland. Many bloggers are genuine  artists with vast knowledge of fashion, able to flawlessly identify new trends, able to make metamorphosis, advise what changes to make to look younger, or simply better.

Unfortunately, reality is that nobody is interested in Polish mature bloggers, and although I do not like to do that, I must regretfully ask a simple question – why do large companies completely neglect Polish bloggers living in Poland, why are we not seen as potential image creators, as a means to promote these businesses or as an incentive for change? And changes are necessary, the world  changes like never before in the history of mankind, and with it, or perhaps above all, changes concern older people, because this part of the population is growing the fastest. So why interest in one of the most influential social groups is temporary and very hermetic? Why Polish fashion bloggers are not in any way supported by media or/ and business.

Today, for the first time on the blog I appear symbolically with all my Models, because I hope that despite everything TOGETHER Polish bloggers can make a difference.

 

 

#phenomenalus #phenomenaluschallenge #widzialnefenomenalne#phenomenaluswidzialnefenomenalne #phenomenalusvisiblephenomenalus

Ola Bonk stworzyła przepiękną, rekordową zbiorówkę do naszego wyzwania 🙂 DZIĘKUJEMY 🙂

 

 

Margot 🙂

 

Może cię również zainteresować

40 komentarzy

 1. Jest duzo prawdy w tym co napisalas ,ale jest tez jakas nadzieja w dzialaniach marek … najnowsze kampanie sa tego najlepszym dowodem . Wizerunkowo,wiec marki maja swiadomosc,ze roznorodnosc wiekowa w modzie istnieje . Z drugiej strony jesli nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniadze :)))) Nie przez przypadek najbardziej popularne blogerki pochodza z Niemiec,Francji i krajow Skandynawskich ….bo w tych krajch najwiecej wydaje sie na mode . A jesli tak jest, to mamy odowiedz i nie pierwsze skrzypce gra tu wiek ,choc pokolenie 30/40 latkow jest najwiekszym odbiorca dobr luksusowych,a wlasnie budzet jaki jest do zagospodarowania. Moze nalezy,wiec przekonac marki,ze w nas drzemie ogromny potencjal ekonomiczny ,ze jestesmy gotowe inwestowac w siebie i mode :))) Buziaki Renata

  1. Pieniądze zawsze były i będą podstawą wszelkich działań, nie mam żadnych danych, więc nie wiem, jaki wkład mają sprzedaże znanych sieciówek w Polsce, ale chyba nie jest to mało. Niemniej faktem jest, że kobiety dojrzałe bardzo często omijają takie sklepy dużym łukiem – (dlaczego? – nie mam pojęcia i nigdy tego nie zrozumiem), więc akurat udział tej grupy wiekowej jest zapewne malutki. Mam nadzieję, że to wszystko się zmieni, a proporcje będą porównywalne do innych państw, ale najpierw muszą się chyba zmienić nasze przyzwyczajenia i wyzwolenie się z ‚wypada, nie wypada’, braku odwagi i niechęci do najnowszych trendów. Dzięki bardzo Renatko – kisses – Margot 🙂 )))

 2. Jesteście przewspaniale WIDZIALNE FENOMENALNE!!!!!!!!!!!!
  Tekst trafiony w sedno!!!!!
  To takie własnie kobiety nakręcają ten świat!!!! :)))
  Chociaż jak się okazuje dla niektórych, to wydumany problem 😉 😛
  Wrzuciłam kilka swoich fotek z tego wyzwania na jedną z babskich grup, opisując problem kobiet dojrzałych… I w komentarzach dowiedziałam się, ze nie ma takiego problemu, wydumałam coś sobie :p Że sama z siebie seniorkę robię 😉 Że tak nie jest… Hm… I to kobiety kobietom tak piszą… Jak zawsze… Są takie co Ci tej korony nie poprawią, tylko strzepną :p A może są zwyczajnie za młode;)

  A póżniej jeżdzą po Rodowicz, że jeszcze do trumny się nie schowała, tylko wciąż koncertuje 😉

  Buziaki dla Was!!!!!!!!

  1. Być może to jest właśnie problem, brak wzajemego wsparcia. Czy tak jest dlatego, że jesteśmy zazdrosne? A może dlatego, że pomimo tych wszystkich deklaracji jednak czujemy się słabe i musimy cały czas coś udawadniać? Nie wiem, to problem socjologiczny, ale fajnie by było doczekać momentu, gdy to my KOBIETY jesteśmy dla siebie podporą. Smutne jest to, co napisałaś 🙁 , ale świat się cały czas zmienia, może ten nasz wspólny, chociaż jeszcze bardzo słaby głos, będzie usłyszany. Dzięki – kisses – Margot 🙂 )))

 3. Małgosiu, podpisuję się pod Twoim tekstem i innych Pań Fenomenalnych.
  Jestem z Wami, tylko niestety nie zdążyłam nic przygotować, pochłonęły mnie ważne sprawy rodzinne.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie i ciepło Ciebie i towarzyszące Ci Panie.
  Buziaki!

  1. To nie szkodzi, że wszystkie nie jesteśmy w koszulkach, najważniejsze, że jesteśmy RAZEM. Dziękujemy – kisses – Margot 🙂 )))

 4. Nie wiem, dlaczego projektanci mają nas w poważaniu. Myślą pewnie, że nie stać nas na ciuchy. Wszystko zarezerwowane jest dla młodych , no może poza reklamami leków. Ja nie czuję się stara, nie ubolewam, że mam 55 lat, żyję, zdobywam nowe horyzonty, spełniam swoje marzenia. A cóż to jest 50 lat, niektóre z nas mają dzieci w wieku szkolnym, bez przesady. Media nas nie dostrzegają, to fakt, że tylko 5-6 tych samych blogerek widzi się w prasie i TV, ale to nie znaczy, że nas nie ma. Dlatego takie akcje są potrzebne. Pozdrawiam

  1. Ta akcja pokazuje właśnie, że my wszystkie się nad sobą nie rozczulamy, nie narzekamy – ALE DZIAŁAMY !!! Wiek nas zupełnie nie ogranicza, ograniczenia zaistniały z powodów bliżej niezrozumiałych na poziomie mediów i firm. To tam widzę barierę i może akurat takie działania jak nasze #widzialnefenomenalne włączą dla blogerek zielone światło. DZIĘKI – kisses – Margot 🙂 ))

 5. No tak… nikt nie twierdzi, że świat jest sprawiedliwy… gotów jest zaakceptować wszelkie odmienności, ale wieku nie wybacza… Firmy odzieżowe nie widzą interesu tam, gdzie szybko nie zarobią. A ponieważ ciekawe, niebanalne ubranie niekoniecznie (a nawet na pewno nie) wiąże się z zakupami w sieciówkach – to mamy odpowiedź… Blogi i inne instagramy mogą trochę podbudować ego, ale niosą też rozgoryczenie. Trudno – świat nie jest sprawiedliwy! Nie oszukujmy się, starsze osoby nigdy nie znajdą się już w „glównym nurcie”… chociaż często wyglądają pięknie, elegancko i interesująco, jak Pani i Przyjaciółki. I tego się trzymać, cieszyc się życiem i wymyślać wciąż nowe „ałtfity”

  1. Dziękuję za komentarz.
   Wszystko się zgadza, poza jednym – nie chciałam tego tak wprost pisać w moim tekście, bo dosyć już mamy tego ciągłego porównywania do zachodu. A jednak – świat tam, sieciówki tam inwestują w starsze modelki-blogerki. Reprezentacja dojrzałych Hiszpanek, które wspomagane są przez sieciówki jest całkiem duża, to samo dzieje się w innych krajach. Mamy też namacalne przykłady naszych pięknych Polek za granicą. Dlaczego więc nie u nas? Dlaczego te znane firmy w ogóle nie mają programów afiliacyjnych dla Polski? A nasze rodzime firmy? Może to tylko ja nie natrafiłam na ich widoczną współpracę z blogerkami, ale będąc w stałym kontakcie z wieloma wspaniałymi blogerkami, jednak to nie tylko ja nie widzę takiej współpracy.
   Bo problem jest głębszy – nie chodzi tylko o modę, chodzi o to, że dziennikarze, czy różne firmy w ogóle nie mają pojęcia co się dzieje, nie wiedzą, że już zaistniała cała społeczność, że to nie jest grupa kilku osób, ale zbudowała się cała reprezentacja kobiet dojrzałych odziałowujących na innych. Przy odrobinie wsparcia ta współpraca może doprowadzi do rewelacyjnych zmian.
   Bardzo dziękuję raz jeszcze – proszę jednocześnie nie odbierać naszych akcji jako miejsca do wylewania naszych frustracji – wręcz przeciwnie, to z nimi chcemy walczyć i działać tak, żeby świat się zmienił. A to jest faktem niezaprzeczalnym – zmiany następują krok po kroku.
   Pozdrawiam – kisses – Margot 🙂 )))

 6. Małgorzao uwielbiam jak się tak ubierasz, podarte dżinsy, szary sweterek, sama esencja kobiecości, wyglądasz pięknie młodzieńczo. A mogelki jak kwiaty.

 7. Małgosiu, świetny tekst, bardzo trafne wpisy wiernych czytelniczek. Gratuluję.
  (Małgosiu gdzie mizna nabyć tę pomysłową koszulkę?)

  1. Bardzo dziękuję 🙂 )))) Koszulki jeszcze można zamówić u Marzenna Anna Walczak, najlepiej się z nią bezpośrednio skontaktować. Pozdrawiam Aniu serdecznie – kisses – Margot 🙂 )))

 8. Małgosiu, jak zawsze tekst trafiony w dzisiatke. To prawda, że niby o nas wiedza ale jakby nie dokońca zauważali. Kto? Jacyś oni? Moim zdaniem przede wszystkim pracodawcy, firmy odzieżowe,ale i media, które jak wiesz sama najlepiej nie bardzo reaguja na nasze zaproszenia i informacje o wydarzeniach. Rzadko zapraszaja do rozmowy. I jesli temat nie jest wylansowany przez jakiegoś celebrytę małe mamy szanse na publiczne zaistnienie. Ale wierze, że jesteśmy jednak widzialne a w gromadzie siła. Więc pokazujmy sie i niech nas widzą 🙂

  1. Masz absolutnie rację, mało ciekawym tematem jesteśmy najwyraźniej dla mediów i firm, pomimo, że tak dużo się już na świecie mówi o naszej grupie wiekowej, jako nowym aktywnym konsumecie. Cały czas mam nadzieję, że te wspólne działania coś zmienią. Dzięki, że jesteś 🙂 – kisses – Margot 🙂 )))

 9. Wspaniały tekst Małgosiu i piękne kobiety !!! Bo prawdziwe piękno kobiety to jej dojrzałość !!!

  Pozdrawiam Wszystkie Fenomenalne 🙂 🙂 🙂 🙂

 10. Dziewczyny zatkało mnie totalnie, wszystkie radosne, uśmiechnięte, pełne życia to co lubię najbardziej 🙂 Bardzo fajnie, kapitalnie, ujęłaś nasz problem dojrzałych kobiet, ściskam Was wszystkie bardzo mocno:)

  1. Bardzo nam miło – dziękujemy. Te zdjęcia są rzeczywiście w jakimś stopniu podsumowaniem naszej wspólnej metamorfozowej 😉 pracy, a przy okazji możliwością pokzania, że razem można wszystko. Pozdrawiamy – kisses – Margot 🙂 ))))

 11. Małgosiu, jak ja Cie kocham!!! 😀 Zawsze trafiasz w istotę sprawy! Wiem, że świat woli te ładne ale i my, dojrzałe kobiety jesteśmy ładne, czego ewidentnym jesteś Ty i Twoje koleżanki, przykładem. To co pokazujemy na swoich blogach niejednokrotnie jest odważniejsze, ciekawsze niż to co pokazują dużo młodsze koleżanki. Poza tym mamy już doświadczenie życiowe, niejeden trend przeżyłyśmy co daje nam dystans zarówno do mody jak i do siebie, potrafimy się nią bawić i jesteśmy bardzo różnorodne. Pokazujemy zarówno naszym rówieśniczkom jak i młodym osobom że modnym, eleganckim i stylowym można być zawsze, że moda nie zna wieku! Ale niestety, wciąż nasz nie doceniają i mamy przed sobą bardzo wyboistą drogę i w dodatku wąską ;(
  Bardzo chciałam przyłączyć sie do tej akcji ale niestety koszulka do mnie nie dotarła 🙁 Ściskam Cię bardzo, bardzo mocno, buziaki 🙂

  1. Dziękuję – Twoje spostrzeżenie, że droga jest WĄSKA to chyba najtrafniejsze podsumowanie naszej sytuacji. Gdyby tylko były możliwości dodtacia do szerszego grona kobiet, to jestem pewna, wiele by się zmieniło na różnych polach – od pracy do mody. Brak reprezentacji kobiet dojrzałych w mediach jest o tyle problemem, że ta właśnie grupa wiekowa jest też nadal mało aktywna w mediach społecznościowych, skąd najłatwiej czerpać różnego rodzaju inspiracje. Pozdrawiam Cię Kochana – działamy, a to najważniejsze – Twoaj koszulka w drodze – wyzwanie wydłużamy do końca tygodnia. Mnóstwo kisses – Margot 🙂 )))

 12. Małgosiu podpisuję się dwoma rękoma pod Twoim świetnym tekstem. Bardzo trafnie to przedstawiłaś. Pozdrowienia dla wszystkich Dziewczyn Widzialnych fenomenalnych.

  1. Bardzo mi miło, że identyfikujesz się z tym całym problemem. To ważne, żeby mieć poczucie wspólnoty. Kisses – Margot 🙂 )))

 13. O tak jesteście wielkie:))))fantastyczny post:)))Pozdrawiam serdecznie i uściski całej czwórce przesyłam:)))))))))))))

  1. Reniu, bardzo dziękuję, ale to my wszystkie i Ty oczywiście również tworzymy tę grupę aktywnych kobiet. Mam nadzieję, że w takich działaniach jest właśnie siła 🙂 . Pozdrawiam – kisses – Margot 🙂 ))))

 14. No pięknie !!!!! Wspaniały tekst i cała czwórka Fenomenalnych pięćdziesiatek.Jesteś Wielka Małgosiu !!!!!<3

  1. WOW DZIĘKI – ale …. to MY WSZYSTKIE jeteśmy WIELKIE 🙂 ))))) Pozdrawiam i mnóstwo kisses – Margot z dziewczynami 🙂 )))))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *